Minden, amit tudni érdemes a fogtömésről
A fogtömés az egyik leggyakoribb fogászati beavatkozás, amelynek célja a szuvasodás okozta károsodások helyreállítása, megelőzése és a fog egészségének megőrzése.
Hogyan történik a fogtömés?
Elsőként a fogorvos egy érzéstelenítő injekciót fecskendez be a kezelni kívánt terület mellé. Ha az érzéstelenítő hatott és a kezelendő rész teljesen elzsibbadt, a fogorvos speciális fogászati fúrók segítségével eltávolítja a szuvas, elhalt szöveteket. Ezt követően alaposan ellenőrzi, hogy a fertőzött részek maradéktalanul eltűntek-e, majd gondosan megtisztítja a fogüreget a baktériumoktól és egyéb szennyeződésektől, biztosítva ezzel a tömés megfelelő tapadását és a fog további védelmét.
Majd az előkészített területet a fogorvos a tömőanyaggal tölti fel. Miután az anyag elérte a megfelelő szilárdságot, precízen formálja a tömést annak érdekében, hogy az anatómiailag és funkcionálisan is tökéletesen illeszkedjen a harapásba.
Milyen anyagokat alkalmazunk fogtömés során?
Kompozit (fehér) tömés
A kompozit tömés manapság mondhatni a leggyakrabban alkalmazott, modern, esztétikus megoldás, amely színben jól illeszkedik a természetes fogakhoz. Főként frontfogak és kisebb rágófog-tömések esetén alkalmazzák, azonban nagyobb tömések esetében kevésbé ellenálló.
Üvegionomer tömés
Az üvegionomer cement egy olyan anyag, amely fluoridtartalmának köszönhetően segít megelőzni a másodlagos szuvasodást. Bár kevésbé esztétikus és nem olyan kopásálló, mint a kompozit tömés, mégis előnyös lehet tejfogaknál. Gyakran alkalmazzák átmeneti tömésként is.
Arany tömés
Az aranyból készült betétek a legidőtállóbb tömések közé tartoznak, mivel rendkívül ellenállóak a rágóerővel szemben és nem kopnak el. Biokompatibilis anyagnak számítanak, így nem okoznak allergiás reakciót. Ugyanakkor magas költségük és feltűnő megjelenésük miatt manapság már kevésbé népszerűek, elsősorban azok választják, akik hosszú távú megoldást keresnek a rágófogak helyreállítására.
Porcelán/ kerámia tömés
A kerámia tömések precíziós eljárással készülnek, a fogorvos ragasztja be őket az előkészített üregbe. Rendkívül tartósak és esztétikusak, jól bírják a rágóerőt, ezért különösen ajánlottak nagyobb kiterjedésű fogsérülések esetén. Hátrányuk, hogy drágábbak a hagyományos töméseknél, emellett elkészítésük több időt vehet igénybe.
Amalgámtömés
Az amalgám az egyik legrégebben alkalmazott tömőanyag, amely higany, ezüst, ón, cink és réz ötvözetéből áll. Rendkívüli tartóssága és kopásállósága miatt főként a nagyobb rágóerőnek kitett hátsó fogak tömésére használták. Hátránya azonban, hogy ezüstös-szürkés színe miatt esztétikailag kevésbé kedvező, valamint az egészségre káros higanytartalma miatt egyes országokban már visszaszorulóban van. Manapság hazánkban is az esztétikus tömések lehetősége kiszorította az amalgám töméseket a mindennapi fogorvosi ellátásból.
Amennyiben problémát, fájdalmat tapasztal fontos, hogy mielőbb szakemberhez forduljon, ezzel megelőzve egy esedékes foghúzást.
Ha megbízható szakembert keres, jó helyen jár! Kérjen időpontot bizalommal!
Dr. Nagy Lili, DiamondDentArt fogászat