Fogászati érzéstelenítés
A fogászati kezelések előkészítő művelete az érzéstelenítés, amelynek célja a kezelt terület fájdalommentessé tétele a beavatkozás idejére.
A fogászati érzéstelenítést alapvetően két fő csoportra bontjuk.
Az elsőt szinte mindenki ismeri, akinek valaha húzta, tömte fogorvos a fogát, ez a helyi érzéstelenítés. A helyi érzéstelenítés esetén csak a beavatkozás helyén „kapcsoljuk ki” a fájdalomérzetért felelős érzékelő idegeket.
A helyi érzéstelenítés típusai:
- Nyálkahártya érzéstelenítése: A fogíny felszínére felvitt spray célja, hogy az injekció beadása kevésbé fájjon.
- Terminális érzéstelenítés: Általában a felső fogak érzéstelenítése során alkalmazzuk. Kizárólag a kezelendő foghoz juttatunk érzéstelenítőt, mivel a felső állcsont lazább, kevésbé tömör csontállomány, így engedi terjedni az érzéstelenítő oldatot.
- Vezetéses érzéstelenítés: Az alsó állkapocs fogainak érzéstelenítése esetén alkalmazzuk, az érzéstelenítőt közvetlenül a fogakat beidegző érző idegekhez adjuk be. Ezek az idegek egy nagyobb terület beidegzéséért felelősek, emiatt az állkapocs és az arc egy jó része elzsibbad.
Helyi érzéstelenítés során használt hatóanyagok: Lidocain, Articain, Ultracain D S Forte
A második csoport az általános érzéstelenítés, ismertebb nevén az altatás. Altatásra csak ritkán, hosszú és bonyolult szájsebészeti beavatkozások (például bonyolultabb bölcsességfog műtét) esetén van szükség. Az altatással végzett műtétek esetén aneszteziológus szakorvos közreműködése is szükséges, aki felelős az altatás elvégzéséért és a beteg állapotának folyamatos megfigyeléséért.
Éber szedálás: A kezelés során a páciensnek intravénásan juttatunk be altató-, nyugtatószereket, melyek egy könnyű, szorongásmentes, felszínes alváshoz hasonló állapotot idéznek elő. A páciens a kezelés során képes kommunikálni, a kellemetlenségek egyáltalán nem zavarják.
Forduljon hozzánk bizalommal fogászati kezelések esetén, és legyen Önnek is fájdalommentes fogászati élménye!