3+1 tény a bölcsességfogakról
A bölcsességfogak, azaz a harmadik nagyőrlők, általában a késő tinédzserkorban vagy a húszas évek elején bújnak elő. Míg egyeseknél problémamentesen nőnek ki, másoknál fájdalmat, gyulladást vagy akár torlódást is okoznak, ami miatt szükségessé válik eltávolításuk.
De mit lehet róluk tudni?
- Általában 17 és 25 éves kor között bújnak elő, amikor – ideális esetben – már érettebbek vagyunk.
- A közhiedelemmel ellentétben nem feltétlenül okoznak torlódást, azonban növekedés közben előfordulhat, hogy a mellettük elhelyezkedő fogat nyomják.
- Evolúciós örökségként maradtak ránk, hiszen őseink durvább, rostosabb táplálékot fogyasztottak, amelyhez erősebb rágószervek kellettek. Az évezredek során azonban az emberi állkapocs mérete változott, így a bölcsességfogaknak gyakran már nincs elegendő helyük előbújni.
- Egyes esetekben nem tudnak teljesen előtörni, és az állcsontban rekedve impaktált állapotba kerülnek, ami különböző problémákat okozhat, például gyulladást vagy ciszta kialakulását.
A bölcsességfogak növekedése sokak számára nagy fájdalommal járó folyamat, egyes esetekben indokolt műtét általi eltávolításuk is, melyet nagyban befolyásol elhelyezkedésük.
Legyen Önnek is fájdalommentes fogászati élménye! Keresse bizalommal fogászatunkat Siófokon!